Portfolio

Atari PortfolioAtari Portfolio je prvním 16bitovým palmtopem (počítačem do dlaně) kompatibilním s PC. Portfolio bylo vyvinuto ve Velké Británii firmou Distributed Information Processing (DIP), která jej prodávala na anglickém trhu pod svojí značkou. Firma Atari jej šíříla ve zbytku světa.

Portfolio je postavené na procesoru NEC V30 (klonu i8086), který běží na frekvenci 4.9152MHz. Jako zobrazovač používá monochromatický nepodsvícený LCD s rozlišením 240 x 64 pixelů, což je 40 x 8 znaků v textovém režimu. V základní verzi disponuje pamětí RAM 128 KB, která se dělí na vlastní operační pamět a uložiště dat (disk C:). Existuje verze s 512 KB RAM. Na pravé straně má Portfolio systémový konektor, pomocí kterého jej lze rozšířit o sériový, paralelní nebo MIDI port. Z levé strany se do Portfolia zasouvá RAM karta, která může mit kapacitu od 64 KB do 2 MB. Tyto karty jsou zálohovány lithiovou baterií, která vydrží zhruba 2 roky. Napájení Portfolia je buď třemi AA články nebo AC/DC adaptérem.

Jeho operačním systémem je DIP DOS 2.11, který je kompatibilní s MS DOSem. Kromě DOSu má portfolio vestavěných 5 základních aplikací: textový editor, spreadsheet (kompatibilní s Lotus 1-2-3), adresář (s možností vytáčení telefonních čísel pomocí DTMF), kalendář a jednoduchý komunikační program pro přenášení souborů. Pro Portfolio je k dispozici bohaté programové vybavení od např. počeštění až po grafické programy a hry.

V současné době se pro Portfolio stále vyvýjí jak nový software tak i hardwarové doplňky jako např. čtečka CF karet nebo podsvícení LCD.

Hardware

  • CPU: NEC V30 @ 4.9152MHz
  • RAM: 128 nebo 512KB
  • Video: monochromatický LCD 240 x 64 nebo 40 x 8 znaků
  • Audio: 1 kanál s možností DTMF

Atari Portfolio odkazy


[PoFo]   edit

Viewable With Any Browser    Atari.org    Liberix    Powered by Apache
cs.atari.org by Bohdan Milar, Jan Křupka, 2006 - 2024